.

كارگردان این فیلم داستانی می‌گوید: «داور قاطع است یك تله‌فیلم داستانی است كه در یك قسمت و به مدت 90 دقیقه در شبكه استانی خراسان رضوی و با موضوع ورزش تولید شده است. داستان فیلم در فضایی طنزآمیز اتفاق می‌افتد و سعی دارد در این قالب مشكلات اجتماعی و اخلاقی ورزش را به نقد بكشد.»


او درباره ماجرای داستانی این تله‌فیلم می‌گوید: «بهادر پسری است كه علاقه زیادی به فوتبال دارد و بر اثر اتفاقاتی طنزآمیز به داوری علاقه‌مند می‌شود و تلاش زیادی برای یادگیری قوانین و قواعد داوری می‌كند. ولی او تنها اجازه داوری در زمین خاكی را دارد، چون «سوته‌دل»، داور قدیمی شهر كه اتفاقا سنش بالا رفته و كیفیت داوری‌اش پایین آمده، دوست ندارد او در داوری پیشرفتی داشته باشد. به همین خاطر با نفوذی كه در اداره ورزش شهر دارد، بهادر را فردی مناسب برای داوری نمی‌داند و اجازه داوری در تنها زمین چمن شهر را به او نمی‌دهد، تا این كه ...

در این فیلم، محسن تركی داور بین‌المللی فوتبال و احمد فخر، كیوان صباغ، رضا بایزان‌منش و اكبر اكبری حضور دارند.»

حكایت‌های ورزشی قابلیت‌های زیادی دارند كه هر بار دست‌اندركاران ساخت برنامه‌های تلویزیونی به سراغ آنها رفته‌اند، اثر پرمخاطبی تولید شده است. یكی از مزیت‌های این تله‌فیلم استفاده از ظرفیت‌های استانی و بومی و محلی است.

مهدی شریفی تهیه‌كننده این فیلم داستانی می‌گوید: «اصولا برنامه‌سازی در حوزه ورزش نیاز به علاقه‌مندی ویژه دارد. از آنجا كه بنده مدت‌هاست در كنار سایر برنامه‌ها به عنوان تهیه‌كننده برنامه‌های ورزشی در مركز فعالیت دارم، از مدتی پیش دغدغه تهیه یك كار داستانی در زمینه ورزش را در ذهن داشتم كه پس از تصویب، طی روالی، تهیه آن را به عهده گرفتم.»

او می‌افزاید: «یكی از عواملی كه باعث كیفیت كار می‌شود، استفاده از نیروهای باتجربه و تخصص كافی به لحاظ هنری و فنی در كار است كه البته سیمای خراسان رضوی در زمینه منابع انسانی، فنی و هنری ظرفیت خوبی دارد. ولی به دلایلی مثل پایین بودن برآوردها، خیلی از هنرمندان و بازیگران محلی جذب شبكه‌های سراسری و فیلم‌های سینمایی می‌شوند و براحتی كار در فیلم‌های شبكه استانی را قبول نمی‌كنند، مگر این كه دستمزد آنها به تهران نزدیك باشد. پس با برآوردهای استانی نمی‌شود بازیگران چهره استانی را به كار گرفت. لذا ناخودآگاه باید از نیروهایی كه با شرایط كنار بیایند، استفاده كرد. در این كار آزمون‌های متعدد بازیگری گرفته شد و خوشبختانه بازیگران مناسب، از بین نیروهای بومی و استانی انتخاب شدند.»

گفتنی است تله‌فیلم «داور قاطع است» در شهرستان تربت حیدریه و در فاصله 145 كیلومتری جنوب شهر مشهد فیلمبرداری شده و در آن از ظرفیت‌های بالقوه هنری این شهرستان استفاده شده است