جعفر خان از فرنگ برگشته
خرید فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته کیفیت عالی
فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته در سال ۱۳۶۶ به فیلمنامه علی حاتمی براساس همین نمایشنامه با بازی افرادی چون عزت الله انتظامی, محمد علی کشاورز، حسین سرشار، ارحام صدر، کلارا دخانی، جهانگیر فروهر، ایرج راد و سرور نجات الهی به مدت ۸۸ دقیقه ساخته شد
جعفرخان فرزند یکی از خانواده‌های متمول تهرانی که ۸ سال پیش برای تحصیل به اروپا رفته بود به ایران بازمیگردد ولی کاملا تغییر کرده است و فارسی را هم به زحمت صحبت میکند. خانواده او که سنتی هستند رفتار او را برنمیتابند. از سوی دیگر جعفرخان میخواهد با تکیه بر تحصیلات خود در یکی از وزارتخانه‌ها شغلی بدست آورد ولی به خاطر روابط حاکم بر امور کشور سرخورده میشود.

سال تولید : ۱۳۶۷
محصول : آرمان فیلم و سازمان سینمایی پیام
کارگردان : كار گروهی
فیلمنامه‌نویس : علی حاتمی، بر اساس نمایشنامه جعفر خان از فرنگ آمده نوشته حسن مقدم
فیلمبردار : مهرداد فخیمی
هنرپیشگان : عزت الله انتظامی، محمد علی كشاورز، حسین سرشار، ارحام صدر، كلارا دخانی، جهانگیر فروهر، ایرج راد، سرور نجات الهی
نوع فیلم : ۳۵ میلیمتری. رنگی
تهیه‌کننده : علی عباسی، علی اكبر عرفانی
تدوین : عباس گنجوی
موسیقی : مرتضی حنانه
عکاس : عزیز ساعتی، رضا رستمی
طراح صحنه و لباس : علی حاتمی، رشید لطفی
طراح چهره‌پردازی : عبدالله اسكندری
مدت فیلم : ۸۸ دقیقه
جعفر خان، فرزند حاج اكبر، از فرنگ باز می‌گردد و پدر با دیدن سر و وضع غیر متعارف او در می‌یابد كه باید خود را به آب و آتش بزند تا بتواند از جعفر همانی بسازد كه می‌خواهد. كوشش‌های پدر ناموفق می‌ماند، زیرا دولت نیز به جعفر میدان می دهد تا در جهت عملی كردن افكارش بتازد. جعفر مأمور می شود تا در جعفر آباد، كه به نیوجف تغییر نام داده، شهری صنعتی و فضائی بسازد. اهل روستا به عنوان عمله برنامه های جعفر به كار گماشته می شوند تا جامعه آرمانی او را بسازند. حاجی كه نمی‌تواند جعفر را به راه بیاورد، پس از آن كه می‌شنود او با یك دختر فرنگی ازدواج كرده سكته می‌كند و با مشورت داماد حاجی به‌جای بیمارستان روانه تیمارستان می‌شود. اما روانپزشك او را به خانه می‌برد و مراقبت می‌كند.
جعفر خان در غیبت پدر برنامه‌هایش را عملی می‌كند. با مساعدت روانپزشك و دكتر بیمارستان حاج اكبر سلامت خود را باز می‌یابد و همچنان بنای مخالفت با جعفر را می‌گذارد. جعفر پس از آن كه مردم روستا را به جان هم می‌اندازد كشور را به مقصد فرنگ ترك می‌كند.