عاشورائیان از آن دسته تولیداتی که هزینه فراوان و زمان طولانی صرف تهیه و تولید آن شد.

انیمیشن «عاشورائیان» به کارگردانی ناهید صمدی امین از تولیدات مرکز فرهنگی هنری صبااست. 

عاشورائیان از آن دسته تولیداتی که هزینه فراوان و زمان طولانی صرف تهیه و تولید آن شد. تمام این مسائل باعث نشده تا این انیمیشن بلند، نازل و بی‌اهمیت جلوه کند.

سنت و سابقه‌ای که در ایران بسیار کم به وقوع می‌پیوندد. هنگامی که زمان به درازا می‌کشد و هزینه‌ها بالا می‌رود نشان از یک نکته دارد که پروژه در حال گسست و بهم‌ریزی است و امیدی به نجاتش نیست. اما عاشورائیان عاقبت به خیر می‌شود و از شبکه‌های وطنی چندین بار پخش می‌شود. اما یک سؤال به قوت خود باقی می‌ماند و آن این است که اساساً چه لزومی به بازتولید این دسته از قصه‌های تاریخی و مذهبی است هنگامی‌که در تمام گونه‌های نمایشی و ادبی آزمون و تولید شده است. اساساً لزوم پردازش و چگونگی و علت‌العلل مراجعه فیلم‌ساز به یک قصه و اهمیت و شکل و نجوه‌ی پردازش آن از اعتبار و اهمیت بسزا و مهمی برخوردار است.

باید یک اثر، صرف نو، تازه و مهمی در برداشته باشد. آن قدر مهم که بیننده نیز آن را دریابد. در اهمیت پردازش قصص کربلا و سلحشوری‌های این واقعه‌ی عظیم و نمایش و پرداخت به آن شکی وجود ندارد. اما چرا باید این پردازش به گونه‌ای باشد که عین به عین دکوپاژ فیلم با دکوپاژ نمونه‌ی زنده‌ی (فیلم) شباهت و هم‌خوانی داشته باشد. چرا باید نقطه روایت همانند آثار زنده خود باشد. عاشورائیان هر چند در کپی‌برداری از ساحت شخصیت‌پردازی نمونه‌های هالیوودی ؟// دست و دلبازانه عمل می‌کند به گونه‌ای که این شباهت و کپی‌برداری بیننده را به قیاس و قضاوت بی‌رحمانه‌ای وا می‌ دارد اما چرا دکوپاژ این انیمیشن بلند بدون کمترین کاستی از نمونه‌ی نمایشی با بازی بازیگران زنده آن پیروی کند و سکانس به سکانس مشابهت داشته باشد. عاشورائیان اثر قابل احترامی است اما آیا نمی‌شد نوع و زاویه نگاه به ماجرا را اندکی تغییر داد که مطمئن هستم می‌شد این کار را کرد. سؤال آخر این‌که از گروه تولیدی این انیمیشن بلند چه خبر دیگری موجود است. این گروه و تیم کارگردانی آن با این همه تجربه حالا چه می‌کنند و چه پروژه‌ای در دست تولید دارند؟ پاسخ به این سؤال شیوه‌ی مدیریت کلان انیمیشن این مرز و بوم را عیام می‌سازد.

صمدی کارگردان درباره ضعف‌های تکنیکی در کار و طولانی شدن آن اظهار کرد: "عاشوراییان" در ابتدا بنا بود به عنوان یک سریال پویانمایی تولید شود اما بروز تغییراتی منجر به این شد که آن را به شکل یک فیلم سینمایی دربیاوریم که طولانی شدن اثر ناشی از همین است. تغییرات مدیریتی صبا نیز در این زمینه موثر بودند.

رجبی نویسنده نیز در این نشست در پاسخ به انتقاد نسبت به این کار برای شباهت فیلمنامه با کارهای رئالی که تاکنون ساخته‌ شده‌اند، اظهار کرد: این گونه کارها به دلیل مسائل تاریخی یکسان که در همه جا به یک شکل روایت می‌شود خواه ناخواه شباهت‌هایی دارد و از این رو است که این شباهتها در آن به چشم می‌خورد.«عاشوراییان» عنوان فیلم تلویزیونی انیمیشنی است كه اداره‌ی پویانمایی به كارگردانی ناهید صمدی امین با زمان 78 دقیقه و با تكنیك دوبعدی كامپیوتری به مناسبت ایام ماه محرم درسال‌های پیش پخش و امسال تكرار می‌كند.


این فیلم تلویزیونی كه مرداد ماه 86 مراحل ساخت آن پایان یافت روایتگر اتفاقاتی است كه برای سفیر امام حسین(ع) مسلم بن عقیل در سفر به كوفه به همراه قیس ابن مسهر و راهنمای ایشان است كه در میان راه و در پی اتفاقات مختلف كه نشانه‌های خیانت و قتل است. با جدایی راهنما و قیس مسلم به كوفه می‌رسد و مردم را به بیعت با امام (ع) دعوت می‌كند با مطلع شدن یزید از حضور مسلم در كوفه و خیانت مردم كوفه مسلم در خانه پیرزنی كه به ایشان پناه داده بود به اسارت در می‌آید.

ساخت این فیلم چهار سال طول كشید و در آن سعی شده است تا داستان با زبان انیمیشن برای مخاطب نوجوان و جوان به گونه‌ای بیان شود كه این دسته از مخاطبان هرچه بیشتر با حماسه عاشورا و اتفاقات قبل از آن آشنا شوند.


انیمیشن 20 دقیقه‌ای حبیب‌بن‌ مظاهر به كارگردانی ناهید صمدی امین نیز اواخر سال گذشته 86 مراحل تولید را پشت سر گذاشت و در 28 صفر مصادف با رحلت پیامبر اسلام (ص) از تلویزیون پخش شد.

صمدی امین چندی پیش در این باره گفت: «حبیب‌ابن مظاهر» مجموعه مناسبتی است و از آن‌جایی كه برای كودك و نوجوان ساخته شده است، هدف آن این است كه كودكان و نوجوانان را بیشتر در فضای سوگواری و عزاداری در این ماه‌های خاص قرار دهیم و با ویژگی‌های شخصیت‌هایی نظیر حبیب‌بن مظاهر آشنا كنیم. سعی كردیم به سمت فانتزی نرویم، ولی در عوض با استفاده از گرافیك زیبا و فضا‌سازی، گیرایی و جذابیت برای مخاطب ایجاد كنیم، ضمن این‌كه این‌كار براساس مستندات تاریخی بوده است هرچند در قسمت‌هایی جنبه درام داستان را پررنگ‌تر كرده‌ایم.

درحال حاضر داستان 12 تن از یاران نزدیك امام حسین (ع) در دستور كار قرار دارند و ساخت برخی از آن‌ها در مراحل تولید است.

وی با اشاره به جدی بودن موضوع انیمیشن «عاشوراییان» اظهار كرد: این انیمیشن مناسب گروه سنی بزرگسال است و من شخصا علاقمند به كار در موضوعات رئال و جدی هستم. اما بیشتر كارگردان‌ها موضوعات جدی را نمی‌پسندند.


صمدی‌امین، درباره‌ی تكنیك انیمیشن «عاشوراییان» توضیح داد: تكنیك این انیمیشن دو بعدی و همه‌ی مراحل دستی است ابتدا طراحی، سپس اسكن، رنگ، كامپوزیت و افكت‌گذاری می‌شود.

گفتنی است انیمیشن بلند «عاشوراییان» به بخش جوایز ویژه جشنواره فیلم‌های مذهبی ایتالیا راه یافته است و در جشن دوازدهم خانه سینما نیز تندیس بهترین فیلم بلند انیمیشن به آن اهدا شد.